Ved du og dine elever nok om Mellemøsten og Nordafrika uden for krigszonerne?
DAPP Undervisning tager jer bagom de hurtige nyheder – og viser jer en arabisk verden i forandring
Hvad er DAPP Undervisning?
DAPP Undervisning giver et levende indblik i en region i forandring
DAPP Undervisningsportal giver elever på ungdomsuddannelserne muligheden for at få nuanceret og saglig viden om en region, som de fleste udelukkende hører om, når der er krig, konflikt og terror.
DAPP Undervisning tilbyder gratis brug af et spritnyt undervisningsmateriale om unge forandringsagenter i Tunesien – et af verdens yngste demokratier.
Her fokuseres på nøglebegreber som identitet, religion, statsopbygning og arbejdsmarked. DAPP Undervisning tilbyder også gratis foredrag med eksperter fra ngo’er, der arbejder hands-on med menneskerettigheder, køn og politik i MENA-regionen.
DAPP bruger cookies for at forbedre din oplevelse, vurdere brugen af de enkelte elementer på hjemmesiden og til at støtte kommunikationen om vores arbejde. Du kan altid ændre dine indstillinger.
Statistik cookies
Vi anvender Google Analytics, et tredjepart værktøj, til at optimere indholdet på vores hjemmeside ud fra de mest læste sider.